Logo Autogas Centrum
Logo Autogas Centrum
Logo Autogas měření emisí
Nádrže na LPG a CNG a jejich výměna

Nádrže na alternativní pohon LPG a CNG. Jejich životnost a výměna. Druhy nádrží a mnoho dalších užitečných informací.

Štítky na nádržích LPG a jejich legenda - na obrázkách najdete vysvětlivky, co jednotlivé data na štítkách znamenají (pro zvětšení klikněte na obrázek).

 

ATRAMA GZWM IRENE SAKA
Štítek na nádrži LPG Atrama a jeho legenda Štítek na nádrži LPG GZWM a jeho legenda Štítek na nádrži LPG Irene a jeho legenda Štítek na nádrži LPG SAKA a jeho legenda
STAKO TMS STEP POLMOCON
Štítek na nádrži LPG Stako a jeho legenda Štítek na nádrži LPG TMS a jeho legenda
BORMECH ATIKER    
   

 

Nádrže LPG

Toroidní nádrže LPG:

Když se někdo rozhodne pro LPG přestavbu svého vozidla, největší starost mu dělá, co se zmenšeným prostorem kufru.

Nejrozšířenější metoda umístění nádrží LPG je místo rezervy (rezervní kolo). Nádrže se vybírají tak, aby byly co nejlépe využity geometrické rozměry prostoru rezervy. To znamená, maximální obvod toroidu při co nejmenším průměru. Je to sice na úkor rezervního kola, ale při dnešní hustotě čerpacích stanic LPG se to nejeví jako zásadní problém. Dnes už není účelné montovat 80-90-ti litrové nádrže LPG, úplně postačí nádrže o objemu 45-60 litrů což se ve většině případů vejde místo rezervy bez problémů. Automaticky ale vyvstane otázka: „co s rezervním kolem?“ Nejjednodušší odpověď je, že ho dnes už sebou nemusíte vozit, když máte schválenou opravnou sadu nahrazující rezervní kolo.

Seznam automobilů podle výrobce, kde je schválena opravná sada Stanoviska výrobců k vybavení vozidla náhradním kolem.

LPG nádrže toroidní

Válcové nádrže LPG:

Se využívají tam, kde je zapotřebí více objemu nádrže na LPG. Umístění je dle možností automobilu. Ve většině případech se nádrž namontuje do kufru, kde ale následkem montáže dojde k úbytku zavazadlového prostoru. Vždy je to dle možností automobilu.

LPG nádrž válcová

Nádrže CNG

Zatím co u LPG si zákazník může zvolit mezi toroidní a válcovou nádrží, pro CNG výrobci zatím vyrábí pouze válcové nádrže. Ve většině případů se tak CNG nádrž/nádrže umisťují do zavazadlového prostoru. 

CNG se skladuje v plynném stavu pod vysokým tlakem cca 200 barů. To samozřejmě klade velké nároky na materiál používaný pro výrobu nádrží. CNG nádrže se proto vyrábí z vysoce kvalitního ocelového plechu o min. tloušťce 8 mm nebo z lehčího, ale dražšího kompozitu.  Např. ocelová nádrž o objemu 70 l (360x900 mm) váží 70 kg a pojme 14 m3 CNG (cca 10 kg CNG). 
Vozidlo s průměrnou spotřebou 8 l benzínu/100 km by pak na tuto nádrž mělo dojezd cca 180 km.  Dojezd vozidel přestavěných na LPG se běžně pohybuje okolo 500 km na nádrž. Pro srovnatelný dojezd při použití CNG by bylo nutné použít 3 nádrže což by vedlo k velkému zatížení všech komponentů zadní nápravy.
Ceny CNG nádrží se v závislosti na objemu a použitém materiálu pohybují v násobcích cen za LPG nádrže což výrazně ovlivňuje cenu přestavby.

Válcová nádrž CNG:

 

Nádrž na CNG

Nádrže LPG a předepsaná maximální životnost

Nádrže LPG montované se soupravami alternativního pohonu do vozidel mají předepsanou maximální životnost 10 let od data výroby. V současné době u řady vozidel dochází k nutnosti výměny nádrží LPG. Tuto výměnu je možné provést prostou výměnou válcové nádrže za válcovou, nebo nádrže v prostoru pro rezervu (toroidní) za nádrž stejného provedení. Je  však možné provést výměnu náhradou válcové nádrže nádrží LPG do prostoru pro rezervní kolo nebo opačně.Výměnu provádíme i u vozidel z dovozu.

U vozidel s předpokladem vyřazení z provozu (kratším než 10 let), je možné provést náhradu starší nádrže s kratším ukončením životnosti.

AUTOGAS - CENTRUM Strakonice provádí všechny uvedené výměny nádrží LPG včetně zanesení do příslušné dokumentace k vozidlu. Realizujeme komplexní servis LPG.

Nádrže CNG a předepsaná maximální životnost

Protože životnost CNG nádrží je omezená, zpravidla výrobce uvádí 20 let od data výroby(v některých případech 15let) se cena přestavby  na pohon CNG stanovuje po objednání  nádrží v závislosti na požadavcích zákazníka. Životnost nádrže u CNG stanovuje výrobce.

AUTOGAS - CENTRUM Strakonice provádí všechny uvedené výměny nádrží CNG včetně zanesení do příslušné dokumentace k vozidlu. Realizujeme komplexní servis CNG.

Množství plynu v nádrži LPG

Digitální ukazatel hladiny

 

Bezkontaktní ultrazvukové měření hladiny určené pro nádrže LPG osobních automobilů a LPG nádrží v obytných automobilech. Více informací na stránce Digitální měření množství paliva LPG

 

Toroidní nádrž úprava

Válcová nádrž

Zajímá Vás víc?


Tento web používá soubory cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.Více informací