Logo Autogas Centrum
Logo Autogas Centrum
Logo Autogas měření emisí
Nádrže na LPG a CNG a jejich výměna

Nádrže na alternativní pohon LPG a CNG. Jejich životnost a výměna. Druhy nádrží a mnoho dalších užitečných informací.

Štítky na nádržích LPG a jejich legenda - na obrázkách najdete vysvětlivky, co jednotlivé data na štítkách znamenají (pro zvětšení klikněte na obrázek).

 

ATRAMA GZWM IRENE SAKA
Štítek na nádrži LPG Atrama a jeho legenda Štítek na nádrži LPG GZWM a jeho legenda Štítek na nádrži LPG Irene a jeho legenda Štítek na nádrži LPG SAKA a jeho legenda
STAKO TMS STEP POLMOCON
Štítek na nádrži LPG Stako a jeho legenda Štítek na nádrži LPG TMS a jeho legenda
BORMECH ATIKER    
   

 

Nádrže LPG

Toroidní nádrže LPG:

 

Nejrozšířenější způsob umístění nádrží LPG je místo rezervního kola. Nádrže jsou vyráběny v takových rozměrech, aby co nejlépe využily tento prostor. Tímto způsobem nedojde ke zmenšení zavazadlového prostoru a takto montované nádrže poskytují dostatečný objem. Rezervní kolo se nejčastěji nahradí opravnou sadou.

Seznam automobilů podle výrobce, kde je schválena opravná sada Stanoviska výrobců k vybavení vozidla náhradním kolem.

LPG nádrže toroidní

Válcové nádrže LPG:

Tento typ nádrže je zvolen pokud je možné využít části zavazadlového prostoru a je požadovám větší objem nádrže. Válcové nádrže jsou například využívány při montáži pickupů.

LPG nádrž válcová

Nádrže CNG

CNG nádrže jsou vyráběny pouze válcové a umístění je nejčastěji v zavazadlovém prostoru.

CNG se skladuje v plynném stavu pod vysokým tlakem cca 200 barů. To samozřejmě klade velké nároky na materiál používaný pro výrobu nádrží. CNG nádrže se proto vyrábí z vysoce kvalitního ocelového plechu o min. tloušťce 8 mm nebo z lehčího, ale dražšího kompozitu.  Např. ocelová nádrž o objemu 70 l (360x900 mm) váží 70 kg a pojme 14 m3 CNG (cca 10 kg CNG). 
Vozidlo s průměrnou spotřebou 8 l benzínu/100 km by pak na tuto nádrž mělo dojezd cca 180 km.  Dojezd vozidel přestavěných na LPG se běžně pohybuje okolo 500 km na nádrž. Pro srovnatelný dojezd při použití CNG by bylo nutné použít 3 nádrže což by vedlo k velkému zatížení všech komponentů zadní nápravy.
Ceny CNG nádrží se v závislosti na objemu a použitém materiálu pohybují v násobcích cen za LPG nádrže což výrazně ovlivňuje cenu přestavby.

Válcová nádrž CNG:

CNG nádrže jsou dostupné v několika provedeních.

  • Typ 1 je vyrobena pouze z ocely a nevýhodou je vyšší hmotnost.
  • Typ 2 jsou nádrže vyrobené také z ocely, ale nádrž je po obvodu vyztužena kompozitním materiálem a tím je ušetřeno 25% hmotnosti.
  • Typ 3 jsou nádrže, kdy jejich skořepina je vyrobena z hliníkové slitiny a celý povrch je vyztužen kompozitem a tím dojde k velkému snížení hmotnosti.
  • Typ 4 jsou nádrže s polyethylenovou skořepinou vyztuženou kompozitem po celém povrchu.   
  • Typ 5 jsou nádrže vyrobené pouze z kompozitního materoiálu.

Typy CNG nádržíCNG nádrž

Nádrže LPG a předepsaná maximální životnost

Nádrže LPG montované se soupravami alternativního pohonu do vozidel mají předepsanou maximální životnost 10 let od data výroby. V současné době u řady vozidel dochází k nutnosti výměny nádrží LPG. Tuto výměnu je možné provést prostou výměnou válcové nádrže za válcovou, nebo nádrže v prostoru pro rezervu (toroidní) za nádrž stejného provedení. Je  však možné provést výměnu náhradou válcové nádrže nádrží LPG do prostoru pro rezervní kolo nebo opačně.Výměnu provádíme i u vozidel z dovozu.

U vozidel s předpokladem vyřazení z provozu (kratším než 10 let), je možné provést náhradu starší nádrže s kratším ukončením životnosti.

AUTOGAS - CENTRUM Strakonice provádí všechny uvedené výměny nádrží LPG včetně zanesení do příslušné dokumentace k vozidlu. Realizujeme komplexní servis LPG.

Nádrže CNG a předepsaná maximální životnost

Protože životnost CNG nádrží je omezená, zpravidla výrobce uvádí 20 let od data výroby(v některých případech 15let) se cena přestavby  na pohon CNG stanovuje po objednání  nádrží v závislosti na požadavcích zákazníka. Životnost nádrže u CNG stanovuje výrobce.

AUTOGAS - CENTRUM Strakonice provádí všechny uvedené výměny nádrží CNG včetně zanesení do příslušné dokumentace k vozidlu. Realizujeme komplexní servis CNG.

Množství plynu v nádrži LPG

množství plynu v lpg nádrži

 

Válcová nádrž

Zajímá Vás víc?


Tento web používá soubory cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.Více informací